972525738866 צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ

צרו עמנו קשר!

סדנאות למורים של ילדי העתיד

מאמרים מקצועיים » השתלמויות למורים
 

לא עובר יום בלי שיוצאת כתבה הקשורה למערכת החינוך.  לכולם ברור, שילדי הדור הנוכחי אינם כמו ילדי שנות ה-80, וגם ההורים שלהם, שהם ברובם הורי דור ה-Y, שונים במהותם מאד מההורים של פעם.  כל המערכת רועשת וגועשת, ויורה לכל הכיוונים. יצירתיות בהוראה, ביטול ציונים, למידה טכנולוגית, איסור להביא טלפונים ניידים, ניהול לפי פרויקטים, צמצום מקצועות לימוד, הרחבת מיומנויות לימוד ועוד ועוד, בקיצור.. הכל הולך כדי לנסות להגיע לפתרון שיצליח לקדם חינוך ולמידה ממקום חדש.

בתוך כל זה צריכים לפעול צוותים חינוכיים ומורים, ולקדם את הילדים לרכישת השכלה ומיומנויות לעתיד, כאשר זה בכלל לא ברור מה באמת יעזור לילדים להתפתח ולהצליח בעתיד.

הכשרות המורים עד כה היו מוטות הרבה  יותר פדגוגיה, ואנו באודם, מאמינים שהנושא צריך לעבור שינוי מהותי. יש לתת הכשרות למורים ולצוותים חינוכיים בנושאים חדשניים מעולם הניהול, שיווק, שירות לקוחות ועוד.

סדנאות למורים

הכשרות למורים בניהול וקשר עם הורים

גם מערכת החינוך צריכה לעבור שינוי ארגוני, וכחלק מפיתוח ארגוני של תפקידי המורה בעתיד,  המערכת חייבת להבין שמורה בבית הספר היא משרה ניהולית, כי בעצם כל מורה מנהל את הכיתה שלו, מנהל את הקשר עם ההורים והוא צריך להפעיל אותם ולרתום אותם כל הזמן להשגת יעדים, ובנוסף, הוא מנהל את הקשרים החברתיים בכיתה כלומר מנהל צוות ואווירה קבוצתית.

כל הכישורים האלו הם תכנים בסדנאות פיתוח מנהלים באודם, ולכן אנו חושבים שכדאי שכל מנהל  בית ספר, ייתן לצוות המורים שלו תוכנית הכשרה ממקום אחר, הכשרת מורים אחרת, בנושאים שלא מרבים לעסוק בהם כיום. ואם כבר מתחילים להכשיר מורים אחרת, אז כדאי להתחיל בנושא משמעותי וכאוב-חיזוק יכולת העמידה  של המורה מול ההורים.

 

כיום יש הורים רבים שמעורבים בבית הספר יתר על המידה, והמורים לא מצליחים לעמוד מולם היטב כי הם לא מוכשרים לכך. יש צורך בשינוי תפיסה מהותי וזוהי תחילת של דרך לפיתוח שינוי ארגוני בתוך בתי הספר ובמערכת כולה. חלק ממעורבות ההורים מבורכת, וחלק ממעורבות ההורים מכשילה, מסרסת והרסנית למעמד המורה ולהשגת היעדים החינוכיים והלימודיים בחינוך.

 

יעד נוסף של המורה שמחייב הכשרה שונה זה ניהול קשרי קהילה ומעגלי דיון עם גורמים שונים. ברור היום לכולם, שמיומנות של תקשורת בקבוצות ובמפגשים קהילתיים, ישרתו את מטרות המורה ויקדמו את החינוך והלמידה. לאודם תוכנית הכשרה כזו שנקראת מנהיגות מול הורים- או איך רותמים את ההורים ומנהלים אותם לטובת הלמידה והחינוך?

לעבודת סמינריון שלנו בנושא מעורבות הורים בחינוך לחצו כאן