972525738866 צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ

צרו עמנו קשר!

איך יוצרים מחוברות ארגונית?

ארגונים משקיעים משאבים רבים כדי לייצר מחוברות של העובדים לארגון.מייצרים סקרים פנימיים  הבודקים את המחוברות לארגון, יוצרים מד מחוברות, מקדמים תהליכי שיפור מחוברות ארגונית על בסיס הממצאים, מנטרים  באופן שוטף את האסטרטגיה התחרותית והאטרקטיביות של הארגון בגיוס עובדים מצוינים ועוד.  

 

בימי הקורונה החל מ 2020 ועד לתוך 2022 שונו כללי המשחק ביצירת מחוברות ארגונית. אין מטבחון, אין ארוחת צהריים משותפת, פגישות הצוות ווירטואליות, העובדים במרוץ על חלוקת הקשב בין הילדים, משימות בית וחלוקת הנטל בין שני ההורים. הארגונים מעידים ככלל שלא נפגעה התפוקה, נהפוך הוא.

 

בחברות רבות התפוקה אף עלתה. אולם מה באשר למחוברות העובד,  הנאמנות והשייכות שלו לארגון?  עד כמה הוא מרגיש נאמן ? עד כמה מרגיש שהארגון שדורש ממנו עמידה ביעדים וגמישות רבה גמיש אליו ואל האילוצים שלו?

 

בעשור האחרון ובשנים האחרונות בפרט מד הלחץ של מנהלי הארגון בכלל, ומנהלי משאבי אנוש בפרט עולה בהתמדה, ואתגרי משאבי אנוש הפכו למורכבים יותר מתמיד- שמירה על קשר, מתן מענה למבודדים/לחולים/ להורים לילדים קטנים, יצירת פלטפורמות לניהול משימות והסנכרון ביניהם, יצירת הובלה ושימור התקווה לימים שאחרי המשבר ועוד.

מחוברות ארגונית

על כל אלו נוסף איום של עזיבת עובדים במיוחד בענפים שהמשיכו להצליח גם בתקופת הקורונה ובוודאי בענפים שהיה בהם גידול במכירות. (היי טק, מכשור רפואי וכד') אז ככל שתתקרב תקופת הדיון על השכר ותתברר שביעות הרצון ככל הנראה יתרחשו שינויים ותהיה תנועה רבה בין מקומות עבודה.  

 

מחוברות ארגונית דומה ושונה בו זמנית

הצורך במחוברות קיים בטבע האדם, והצורך לשמור על מחוברות ארגונית נובע מהבנה עסקית בריאה של שימור עובדים, לכן כל השנה נכון  למנף את הצורך ולהשתמש בפלטפורמות הקיימות כדי לממש אותו. חשוב לתת תשומת לב מיוחדת, ולחזק את מה שפחות יקרה באופן טבעי. הפתרונות יהיו יותר וירטואליים, יותר יזמיים, ויעודדו את העובדים אישית לחזק אחריות חברתית.

 • שימוש בכלים דיגיטליים- הקצאת אזור ייעודי בפורטל הארגוני לימים היברידיים בו עובדים מהמשרד והבית, אזור שמרכז מידע על נהלים והתאמה של הארגון לדרישות המשתנות באופן תדיר. אזור לפי תחומי פעילות/לפי יחידות מעביר מסר לעובדים שחושבים מה יהיה נכון ונוח להם.
 • חיזוק המשמעות- למה אנו כאן? איך תפוקה מתחברת לייעוד הארגוני?  המשמעות נותנת תדלוק למוטיבציה, ומייצרת מחוברות יומיומית.
 • יצירתיות ושימוש בחכמת ההמונים- טבע האדם בנוסף לשייכות, הוא הסתגלות ויצירת פתרונות, באופן גלובלי ובמיוחד לנו הישראלים. חכמת ההמונים הארגונית עונה על כמה ערכים בו זמנית מחזקת שייכות ונותנת כלים אופרטיביים שווה ליצור אזור וירטואלי ייעודי ששמו פתרונות ורעיונות:
 • ארגונומיה בבית - מתן רעיונות וכלים איך לשבת בנוח, מה עושים עם מפרק כף היד על המקלדת, מה הזווית הנכונה של המחשב, איך לסדר את החלל בבית כדי שיהיה נוח למספר שימושים כולל שלל פתרונות שעובדים מצאו אותם אפקטיביים. אפשר להזמין הרצאות בנושא.
 • התנהלות עם ילדים ומתבגרים - מתן טיפים והרצאות לתמיכה ועזרה כיצד לייצר שגרה בתוך האי שגרה, איך רותמים ילדים ללמידה, איך מתקשרים אפקטיבית עם גננות מורים יועצות תנועות נוער....כל מה שיגיע מהעבודה יהיה מבורך ויעודד מחוברות לארגון.
 • הומור חברתי -  אפשר לעודד סיפורים וסרטונים על אירועים מביכים, תמונות של המשפחות, אירועים של גם עבודה וגם בית כמו סרטונים עם חיות מחמד או ילדים ועוד.
 • בלוגים של עובדים - לאפשר לבטא ולאוורר את הרגשות והמחשבות באמצעות בלוגים כתובים ומוסרטים בהם יש במה לעובדים  להציג מחשבות רעיונות באופן פומבי.
 • יצירת אזור וירטואלי ייעודי לבריאות ול wellness-  ליצור אתר נופש ובריאות פנים ארגוני-טיפים לחיזוק חוסן אישי לתזונה בריאה, רעיונות לפעילות גופנית קלילה ונוחה ליישום, סרטוני מדיטציה ושלל כלי מיינדפולנס, כל מחוברות ארגונית נוגעת בעובדים.
 • חיזוק ערך האמון- מיסוד תהליכי פיתוח ארגוני הסומכים יותר על העובדים, מתן הרשאות או סמכויות רחבות יותר, חופש פעולה גדול יותר. איתור מוקדי נוקשות ויצירת פתרונות ותהליכים גמישים יותר. 
 • חיזוק המהות הצוותית-  כמאמר השגור אצלנו באודם  "כשקשה בחוץ חשוב שיהיה חם בבית" חיוני לחזק את הלכידות הצוותית, מעבר לישיבות השוטפות, לייצר שגרות של מפגשים חברתיים  "קפה של בוקר",  "שעת התה של צוות ..." מפגשים ייעודיים של משחקים וירטואליים, קיטורים ותלונות, ריכולים, קטעי הומור.
 • חיזוק כפתורי האכפתיות והאחריות החברתית- כמו בכל ארגון ישנם עובדים שהקשר החברתי והאישי פחות טבעי להם, שהתקופה מכניסה אותם למצוקה,  כדאי לייצר מאחורי הקלעים מנגנונים של קשר מובנה ויזום אליהם- ברגישות ובשמירה על דיסקרטיות. להקפיד על רציפות קשר לנטר את מצבם. אם יש קירבה פיזית ויחסי שכנות אז אפשר לשים פרח בפתח הדלת, או חלה חמה ביום שישי בבוקר. שני הצדדים מחזקים מחוברות הנותן והמקבל.

 

חיזוק מחוברות ארגונית אינו דורש בהכרח תקציבים גדולים, אלא דווקא חשיבה ותשומת לב. יצירת מחוברות היא בעיקר מחשבה ויצירתיות. השקעה נכונה במחוברות מחזקת את השייכות והנאמנות של העובדים, ובכך מקטינה עזיבת עובדים, מחזקת את החוסן בתוך חוסר הוודאות, ויוצרת עוגנים לארגון שיעזרו לו  להיות רלוונטי בימים שלאחר המשבר.