972525738866 צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ

צרו עמנו קשר!

מיומנויות ניהול- מניהול משבר לשגרת עבודה והתפתחות

מאמרים מקצועיים » פיתוח מנהלים מתקדם
 

אומרים, שמשבר מקלף אותנו מתדמיות ומשאיר אותנו חשופים עם האמת ויש באמרה זו הרבה מאד. אנו ממש רואות את זה בארגונים כי בתקופות כאלו, מגלים יותר ויותר, עד כמה משמעותית שכבת הניהול. בסיטואציות כאלו נחשפים כישורי ניהול ומנהיגות או שמרגישים היטב בהעדרם, כי מיומנויות ניהול הן קריטיות להצלחה, ומשפיעות  באופן ישיר על התפוקות ואיכות החיים והעבודה בארגון .

 

מיומנויות ניהול צוות, זמן, משימות שוטפות

מיומנויות ניהול בעבודה, מה לא נכתב עליהם... ועדיין זה נושא חי רלוונטי נדרש בכל תחומי העיסוק, בכל המגזרים ובכל הדרגים:  למנהלי ביניים ולבכירים  בעסקים, במגזר הציבורי, בעולם החינוך ועוד

כמו שהעולם זז כך תפיסות הניהול איתו לכן תפיסת הנוהל המעודכנת גרסת 21-22 כוללת תובנות פוסט קורונה, כלים ומיומנויות של ניהול מרחוק, של ניהול גלובלי, רב תרבותי, הן של התעשייה המסורתית והן של תעשיית ההי טק הן בעבור המגזר העסקי והן המגזר הציבורי, הן בעבור עולם החינוך והן בעבור כלל הארגונים החברתיים.  

שיפור מיומנויות ניהול של מנהלים וניהול הכישורים בארגון, היא  שגרת ניהול משל עצמה. זוהי השקעה מתמדת של מחלקות משאבי אנוש וומנכ"לים, שמבינים שזו הדרך להגיע למצוינות. 

מי שעוסק בהכשרה שוטפת משתבח עם הזמן, ומי שאומר למדתי מספיק ואין מה לחדש לי, חוזר אחורה.  זה תקף למנהלים וזה תקף לארגונים- בין אם הם עסקיים, ציבוריים  ובוודאי נכון גם  במערכת החינוך שרוצה לחזק מיומנויות ניהול בחינוך. 

 

אז כשאומרים מיומנויות ניהול למה הכוונה? על פי ויקיפדיה "היכולות הדרושות למען השגת מטרות בהצלחה". זוהי הגדרה מאד כוללנית, אך אם נפרט את המיומנויות הללו  הן יכללו מיומנויות כמו הנעת עובדים, הנעת יעדים משימות, ניהול קונפליקטים, ניהול זמן, בקרה ניהולית הובלה ומנהיגות, השראה הובלת שינויים, ניהול ממשקים התמודדות עם שינויים ועוד ... 

 

בחרנו לשים פוקוס במאמר זה  שלוש מיומנויות ששווה כעת להשקיע בהן, והן נותנות ערך  מוסף משמעותי לכל ארגון, הן בתפקוד הן בשימור המוטיבציה של המנהל.

מיומנויות ניהול

 

מיומנויות ניהול אלו מספקות כלים ניהוליים בטווח מידי כמו בטווח ארוך:  

 • ניהול רגשות- תחום זה מאפשר למנהל להתפתח פנימה והחוצה בו זמנית. הוא  מאפשר לכל מנהל להכיר את עצמו ואת מנגנוניו טוב יותר, להבין מה תוקע אותו כמנהל, מה מפעיל אותו ולכן עבודה עצמית בניהול  רגשי תיתן  פתרונות ישימים ואפקטיביים. לדוגמא, כדאי למנהלים לעבור מאיפוק וריסון להתנהלות עגולה יותר, שנותנת מקום לקְשיבוּת לכאן ועכשיו- מָיינְדְפוּלְנֶס.  סדנאות ניהול שמקנות למנהלים מענים וכלים לנהל את עצמם, הן בהיבט של ניהול זמן והן בהיבט של ניהול רגשי יאפשרו להם  לנהל את הסיטואציות ואת העובדים  בצורה נכונה  ומאוזנת יותר. 

 

 • ניהול שטוח- בו יש פחות דרגות ניהול.  זו צורת ניהול בה יש נגישות והשפעה של כלל העובדים לדרגים של מקבלי ההחלטות. ובכך משנה באופן משמעותי את התהליכים ואת תפיסת הניהול.

 

 • אבולוציה תעסוקתית- זהו תחום המאפשר למנהל לחנוך ולקדם את העובדים להתנהלות מתוך גמישות ויצירתיות, להקנות למנהל כלים איך להוביל את העובדים, לאמץ הנחות מוצא חיוביות ופרודוקטיביות. כיצד לצלוח את הקשיים והקונפליקטים בצורה בריאה. איך מנחים את העובדים להיות גמישים עם דרישות משתנות . איך מחזקים את הערך של עצמם בעיני עצמם ובעיני הארגון והופכים להיות העובדים שהארגון לא רוצה ולא מוכן לוותר עליהם. 

 

 • משוב בשיטת Feed forward ככלי שוטף– משוב ידוע ככלי מרכזי בניהול ויש השפעה עצומה שמנהלים יפנימו  איך עושים זאת נכון.  מנהלים רבים מתבלבלים בין משוב שוטף והערכת עובדים תקופתית.  בעבור הדורות הצעירים יותר בארגון, דור הZ ודור ה-Y מיומנות ניהולית זו נדרשת שבעתיים, כי היא המפתח לניהול נכון של עובדים אלו ושימורם.  חיזוק מיומנויות  ניהול  למתן משוב בשיטת Feed forward ממקד את המנהל, לתת מענה  סמוך לאירועים ובקצב שבועי עד דו חודשי. יצירת שגרת ניהול של משוב שוטף תאפשר למנהל ליצור אווירה של  שיפור ביצועים  

 

 • ניהול מרחוק - עד בוא הקורונה, הייתה במרבית המקרים נחלתם של החברות הגלובליות, היום נחלתם של כלל הארגונים. הצורך לחזק מיומנויות של ניהול מרחוק של כל עובד בנפרד מיומנויות ניהול צוות, ליווי וניהול תפוקות מרחוק ועוד ועוד, גדלה משמעותית.

 

 • השפעה על התוצאות והיעדים דרך משמעות- עובדי הדורות הצעירים, עובדי הידע אינם מונעים רק ממשכורת ובונוסים. ארגונים רבים הבינו את מובהקות הקשר בין מחוברות לפריון, הבינו את הערך של חיבור למשמעות, לערכי החברה, לתרומת התפקיד הספציפי של העובד לתוצאות הארגון לכן יש חשיבות בחיזוק יכולות ניהול בהיבטים של מחוברות ושימור.

 

 • פחות משמעת יותר הנחיה -למעט ארגונים ביטחוניים מרבית הארגונים עברו ועוברים להנעה רכה יותר   השפעה הרבה יותר גדולה של האישיות על פני המסורתיות כך שגדל הצורך לבנות ולחזק את העוצמה הפנימית של המנהל, לחזק את מנהיגותו ובטחונו.  

 

מה כדאי לחזק בקורסי הניהול גרסת  21-22

 

ראשית חשוב להזכיר שאין להזניח את מיומנויות הניהול הבסיסיות, שעודן רלוונטיות והם כוללות, הנעת עובדים, משוב לשיפור ביצועים, חניכה, תקשורת אפקטיבית, ניהול זמן ומשימות ועוד 

 1. חיזוק המנהיגות הפנימית של המנהל, הכוח המופתי – הצורך לחזק את ההשפעה האישית של המנהל על עובדיו גדלה מאד. השקעה מתמדת בבניית כוחו של המנהל משתלמת ומניבה את המנהל המנהיג. ניתן לעשות זאת באמצעות סדנאות שונות כמו סדנאות outdoor, סדנאות מנהיגות. אימון וליווי אישי.
 2. הנעת עובדים ללא סמכות- אופי הניהול החדש דורש מהמנהל להניע באופן אחר פחות מסמכותיות ויותר משותפות לפיכך בהכשרת ניהול יש לחזק את המנהל בשלל הכלים של איך להניע ולהשפיע ממקום של מוטיבציה פנימית, מחויבות ומחוברות אישית.
 3.  ניהול מרחוק- ניהול עצמי, כלים לניהול תפוקות משותף , כלים בניהול זמן כלים לניהול ממקום של איזון בית עבודה, כלים לניהול צוות: חיזוק שייכות צוותית, כלים לפעילויות חברתיות להפוגה, כלים ליצירת גיוון בעבודה מרחוק. כלים למתן שירות ולניהול שירות מרחוק, שימוש מאוזן באפליקציות וברשתות החברתיות.
 4.  גיוס וקליטה מקוון- מחלקות הגיוס עובדות בעומס מטורף ולא תמיד מניבות את התוצר המקווה חיזוק מיומנויות אלו מרחיבה את יכולות המנהל איתור מקורות גיוס חדשניים המבוססים על הפוטנציאל של עבודה מרחוק, בניית ראיונות מקוונים מבוססי יחסים, תהליך קליטה תוך חיזוק מחוברות אירגונית מרחוק, חיזוק מיומנויות Onboarding אפקטיבי, כלים לחניכה ולמידה יצירתית מרחוק.
 5. חוסן אישי בתנאי חוסר יציבות וחוסר וודאות- אין צורך להכביר מילים אנו חיים בעולם של שינויים מהירים וחוסר יציבות מתמיד. יש ערך קריטי בחיזוק החוסן של המנהל, הקניית כלים לחיזוק החוסן עם העובדים: לפי מדדי חוסן, בניית חיסונים מותאמים אישית, יצירת מסורות צוותיות לחיזוק חוסן.
 6.  ניהול ממשקים בניהול שטוח- בניהול שטוח ניהול הממשקים קריטי להצלחה בתפקיד, ניהול ממשקים במודל יחסים, בניית יחסים ושימור יחסים, כלים לחיזוק אמון וביטחון בעבודת ממשקים, התמודדות אפקטיבית עם תקלות מובנות וצפויות בעבודת ממשקים.
 7. שימוש מיטבי בביג דאטה, HR analytics מדידה באמצעים חדשניים- עולם הניהול כיום הינו עולם מרובה נתונים מאפשר למנהל כלים רבים שלא היו כל כך נגישים וזמינים. חיזוק יכולות ניהול לשימוש מושכל בהם יתרום משמעותית לעבודת המנהל : ניהול עזיבת עובדים, ניהול חוזקות, כלים לניתוח מסודר ומובנה של בעיות שורש בתהליכים ותפוקות. 

 

מיומנויות ניהול בחינוך -מיומנויות ניהול זה אינו עולם התוכן הטבעי. יש העדפה מובנת לפדגוגיה ולחיזוק תחומים מקצועיים. הקניית מיומנויות ניהול בחינוך הינו צורך השעה: למורים, לרכזי שכבות וכמובן למנהלות ומנהלים  בעיקר סביב: ניהול קהילה כדי להתמודד טוב יותר עם קבוצות הורים, מיומנויות משוב חדשניות, מיומנויות ניהול זמן ועוד

מיומנויות ניהול ייעודיות למגזר הציבורי- מעבר לכלל המימניות שנמנו עד כה במגזר הציבורי יש מקום לשים דגש על ניהול ממשקים, וניהול פוליטיקה ארגונית מוסרית ואפקטיבית, מיומנויות שירות ומיומנויות ניהול שירות.

זה הזמן, להכשיר את המנהלים שלכם במיומנויות ניהול מתקדמות. פנו לאודם ונתאים לכם תוכנית מותאמת לצרכים ולאילוצים שלכם. edna@odem4u.co.il