972525738866 צרו איתנו קשר בווצאפ צרו איתנו קשר בווצאפ

צרו עמנו קשר!

על דור ה x דור הY והפער הבין דורי- האם העולם שייך רק לצעירים?/שחר שפירא

מאמרים מקצועיים » אתגרי הניהול הבין דוריים
 

כל מי שעוסק בעולם העבודה בשנים האחרונות  מדבר על עולם העבודה העתידי, אולם מעטים מתמקדים בעולם העבודה העכשווי מזווית של עובדים מבוגרים יותר.

עולם העבודה העתידי מבוסס על שינויים מהירים, יכולת למידה עצמית יצירתיות וגמישות, ובעיקר פיתוח יכולת להתמודד עם מצבים חדשים ומשתנים. כולם מסכימים כי הדבר הקבוע  היחידי - יהיה השינוי.  

עד כה, זה נשמע מאוד פשוט, בעיקר אם אתם שייכים לדור הY  או דור הZ  ואכן שוק התעסוקה מתכוונן  בעיקר אליכם. אבל, מה אם אתם שייכים לדור ה x  או, חלילה, מבוגרים יותר ומדור הבייבי בומרס? האם לשוק העבודה הנוכחי או העתידי יש פתרונות עבורכם?

 

כיצד באים לידי ביטוי הפערים בין דור x ל y/z בעבודה?

הדור הצעיר הוא בעיקר בני דור ה Yודור הZ, שרוצים לעבוד מהמחשב הנייד מהבית, מבית הקפה השכונתי או מהרכבת ולהיות בבית עם הילדים מוקדם (למרות שבסופו של דבר,  כשהם עם הילדים בגן השעשועים,  הם ממשיכים לענות לכולם מהנייד).

 

הם עושים הכל מהר יותר ומצליחים  לעבוד על  כמה דברים במקביל (מי אמר מולטי-טאסקינג ולא קיבל? עד כמה הם יהיו אפקטיבים. זאת כבר שאלה אחרת כי לרוב המחקרים מראים שהמבוגרים עובדים לאט יותר, אך יסודי יותר ובכך מונעים טעויות עתידיות). הם לומדים מיומנויות חדשות בקלות ועוברים מקום עבודה גג- גג כל שנתיים, כי למה להישאר במקום ולהיתקע, אם אפשר למנף את מה שלמדנו השנה לקפיצת שכר במקום הבא?

דור x

הדור המבוגר הם ילידי דור הx  או הבייבי בומרס, כוח עבודה בגילאי 45-75 . הם בעלי חוסן אישי וניסיון רב, אבל  לא נולדו עם טאבלט ביד והם שייכים לדור הולך ונכחד בשוק התעסוקה הדוגל, גם אם בגלל שמרנות,  בערכים מובילים כמו אחריות, מסירות ונאמנות למקום העבודה.  אולי הם איטיים יותר, אבל הם גם יסודיים ומעמיקים.

הם לרוב הרבה יותר פנויים ממחויבויות משפחתיות, כי גדלו ילדים ועכשיו פנויים מאד להשקיע ולהרגיש שייכים במקום אחר. אומנם הם אולי נתפסים במבט ראשון old news אבל אם נסתכל טוב טוב נראה את הפוטנציאל האדיר שלהם. רבים מהעובדים בגילאי 50 + ממש לא רוצים לצאת לפנסיה  והם יכולים להיות כוח אדם איכותי  ולגוון את הנוף יחד עם הצעירים ששוטפים את מקום העבודה.

 

דור ה x / בייבי בומרס ומחפשי עבודה?

מקומות העבודה היום מכוונים לצעירים. מספיק להסתכל על התמונות במודעות הדרושים ולראות מי קהל היעד, זו עובדה. גם סדנאות למנהלות משאבי אנוש, מדברות על איך למשוך את הצעירים ואיך לגרום להם להישאר. במקומות עבודה  מעט מתעסקים ומעודדים השקעה בעובדים מבוגרים ומסורים, אלו שנמצאים בחברה שנים וגם לא מעוניינים לעזוב.

מקומות העבודה כיום, מצפים  מהעובדים שלהם להיות בתהליכי למידה עצמאיים ומתמידים.  אם פעם היו שולחים אתכם לקורס על חשבון החברה ונותנים לכם זמן ללמוד מיומנויות חדשות, היום מצפים מכם למצוא את המידע (שאכן זמין מאוד ונגיש מאוד) ברשת וללמוד לבד. אבל מה אם אין לכם את כישורי המחשב הדרושים? זו בעיה שלכם.

דור ה X

אתם עלולים להישאר מאחור. עולם העבודה הוא טכנולוגי ודיגיטלי והיום הכל נעשה on line: החל מהזמנת תור לקופ"ח, קבלת תוצאות בדיקות דם,  ביצוע פעולות בנקאיות, הזמנת מוצרים מהסופר, רכישת בגדים וספרים מהרשת ועוד. העולם  הוא דיגיטלי וכדאי מאוד שגם אתם תתקדמו בתחום זה אם אתם רוצים להישאר רלוונטיים. הנושא החם ביותר בעולם הלמידה היום הוא LLLlife long learning – כלומר הלמידה היא ממושכת ולאורך כל החיים.

 

אז מה בכל זאת כדאי לארגון לעשות בגיוס עובדים כדי לאזן את מאפייני הדורות?

אם אתם עובדים כמנהלים בארגון, כמנהלי משאבי אנוש  או מנכ"לים.ויש לכם קושי לגייס עובדים או שחסרים לכם עובדים יציבים,  אני ממליצה  לכם להתחיל לחשוב ולפנות לאוכלוסיה מבוגרת יותר.


על פי מחקרים אחרונים שבוצעו, עובדים מבוגרים מדור ה x הם יעילים יותר (וזה נכון שלרוב זה אומר איטיים יותר), אחראיים מאוד והכי חשוב, הם נאמנים ומסורים יותר למקום העבודה ולא עם "קוצים בתחת". הם לא מחפשים את העבודה הבאה, הם פה להישאר והם יחזירו לכם תמורה מלאה להשקעה שלכם בהם.

אז במקביל לגיוסי עובדים צעירים, שווה לאזן את כוח האדם בחברה ולהשקיע ברצינות בגיוס והכשרה של עובדים מבוגרים יותר , כך תגנו על עצמכם מתופעה של גיוס מתמשך ואינסופי של צעירים שיעזבו בעוד שנה, גג שנתיים. זה נכון שתצטרכו להכשיר אותם יותר זמן במיומנויות טכנולוגיות מתקדמות ובכלל להיות סבלנים בלמידה, ולעודד אותם לפתוח את הראש, אבל בטווח הרחוק, זה ישתלם לכם כי יהיו לכם עובדים מבוגרים מוכשרים ויציבים עם מוסר עבודה גבוה יחסית.

 

רוצים לדעת איך לנהל תהליך נכון לקליטת מבוגרים לעבודה? איך להתמקצע בראיון של עובדים מדור x? איך להתאים את מודעות הדרושים לאוכלוסיית היעד שלכם? ואיך לנהל טוב יותר צוותים רב דוריים? מוזמנים לפנות אלינו, לחברת אודם. יש לנו ניסיון גם עם פרויקטים לאומיים בתחום.


יש לנו שלל תוכניות, סדנאות ופתרונות ניהוליים לכל השאלות האלו ועוד.

 

ואם אתם  שקוראים את המאמר הזה שייכים לקבוצת העובדים המבוגרים, תלמדו. תפתחו את סט המיומנויות הדיגיטליות שלכם. תגיעו למקומות העבודה בראש מורם ותזכירו למראיינים שיש לכם ידע, ניסיון, חוכמת חיים, ושאתם מוכנים לעבוד קשה ולא מפחדים ללמוד דברים חדשים כדי להתקדם.